Panzer VI Tiger - Neuburské 2021, jakostní víno s přívlastkem kabinetní, polosuché - Ocenění- AWC Vienna Siver 2022

Značka: Ampelos

Víno vůně i chutě žlutomasého ovoce a to zejména blumy.

"Víno a modelářství mají společné mnoho věcí – preciznost, pečlivost a vášeň pro dokonalost. Objednejte si naše limitované edice vína a přidejte do své sbírky něco skutečně jedinečného."

Panzer VI Tiger byl těžký německý tank používaný během druhé světové války. V českém jazyce se mu říká "Tygr", což je překlad jeho anglického jména "Tiger". Tygr byl vyvinut v roce 1942 a vyznačoval se vynikající pancéřovou ochranou a silným kanónem. Byl to jeden z nejsilnějších tanků své doby a jeho přítomnost na bojištích představovala pro spojenecké jednotky velkou výzvu.

Panzerkampfwagen VI Tiger I (SdKfz 181) byl německý těžký tank vyvinutý za druhé světové války, který byl od roku 1942 nasazován v Africe a Evropě, obvykle v nezávislých těžkých tankových praporech. Tiger I poskytl německé armádě první obrněné bojové vozidlo s kanonem 8,8 cm KwK 36. Vyráběn byl od srpna 1942 do srpna 1944 a celkem vzniklo asi 1 535 strojů. Přezdívku „Tiger“ tank dostal od Ferdinanda Porsche a římská číslice byla přidána poté, co do výroby vstoupil Tiger II.

Poprvé byly tanky Tiger nasazeny do bojů v září 1942 na východní frontě v Leningradské oblasti. Velmi úspěšně si posádky vedly v bojích u Charkova na jaře 1943. Mezi německými vojáky se objevila sorta tankistů – tankových es, kteří svými stroji ničili desítky nepřátelských tanků a bojových vozidel. Tiger byl dále nasazen v Normandii v létě 1944 a během ofenzivy v Ardenách v prosinci 1944, kde se ukázala jeho nevýhoda, příliš velká spotřeba paliva a krátký jízdní dosah.

Po srpnu 1944 byla výroba Tigru I postupně ukončena ve prospěch právě tanku Tiger II.

Na jaře 1945 se zbývající těžké tanky ze západní fronty přesunuly na frontu východní. Podstatná část německých těžkých tanků bojovala již od roku 1943 proti Sovětům, kde utrpěly velké ztráty, které nešlo nahradit. Jestliže v polovině roku 1944 činil počet použitelných Tigerů čísla 670, pak na konci roku to bylo 316 a v únoru 1945 pouhých 216 strojů.

Kapitulace německé armády v květnu 1945 znamenala i konec tanku Tiger, který se stal skutečným symbolem německé vojenské síly a jež z mnoha hledisek předznamenal vývoj moderních tanků. V muzeích a soukromých sbírkách po celém světě v současnosti přežívá pouze sedm tanků Tiger I.

Zde je několik zajímavostí o tomto tanku:

  1. Vývoj Tiger I začal v roce 1937 a první prototyp byl dokončen v roce 1942.

  2. Tiger I byl velmi těžký a měl silnou pancéřovou ochranu. Vážil 57 tun a jeho pancéřování mohlo odolat střelám těžkých protitankových zbraní spojeneckých vojsk.

  3. Tiger I byl poháněn výkonným motorem Maybach HL 230 P45, který měl výkon 700 koňských sil a umožňoval mu dosáhnout maximální rychlosti 45 km/h.

  4. Tiger I byl vybaven 8,8cm kanónem KwK 36 L/56, který byl jedním z nejúčinnějších protitankových kanónů té doby.

  5. Během druhé světové války bylo vyrobeno přibližně 1 535 Tiger I tanků.

  6. V průběhu bojů bylo Tiger I často používán jako obrana proti spojeneckým tankům. Své síly prokázal v bitvách jako Kursk nebo Villers-Bocage.

 

Dostupnost Skladem (>6 ks)
Možnosti doručení
Kód: M104
349 Kč / ks 288,43 Kč bez DPH
Panzer VI Tiger - Neuburské 2021, jakostní víno s přívlastkem kabinetní, polosuché - Ocenění- AWC Vienna Siver 2022
Značka: Ampelos
1tiger vino bile erar awc sil
BESTSELLER Oceněné víno AWC Vienna Limitovaná edice

Víno vůně i chutě žlutomasého ovoce a to zejména blumy.

Odrůda – Neuburské

lahodná odrůda pro výrobu bílého vína zrozená nahodilým křížením odrůd Veltlínské červené a Sylvánské zelené. Pochází z Rakouska s názvem Neuburger. Odrůda má zajímavou legendou jako z pohádky. Révu našli rybáři, bylo vyplaveno Dunajem. Réva byla zasazena, pěstěna a hned z první sklizně vzešlo překvapivě vynikající víno.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Limitované edice vín
Ročník: 2021
Jakostní stupeň: kabinetní
Obsah cukru: polosuché
Alkohol: 11,5 %
Objem: 0,75 l
Zbytkový cukr: 12,5 g/l
Obsah kyselin: 7,2 g/l
Číslo šarže: M104
Doporučená teplota při podávání: 10-12 °C