Ampelos

Objevte vína Ampelos

Vinařství Ampelos

Tradice šlechtění a výroby vína

 

Ampelos není jen vinařství, Ampelos je především i šlechtitelská stanice.

AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o.

 

Rodinné Vinařství Ampelos se hrdě hlásí k tradici vín… k tradici šlechtění vín od roku 1895. Je nositelem označení nejstarší funkční šlechtitelská stanice v Evropě a jednou z nejstarších na světě. Vína jsou pravidelně oceňována na mezinárodních výstavách a soutěžích.

Vina Ampelos jsou s láskou vyráběná vína nejvyšší kvality za bezkonkurenční cenu.

 

 hrozen vinohrad Ampelos sklepy ampelos

O vinařství Ampelos

Vína jsou vyráběná výhradně z vlastních hroznů révy vinné z vlastních selektovaných vinic, které se nacházejí v katastru největší vinařské obce kousek od Znojma

v podoblasti Vrbovec a Chvalovice v registrovaných viničních tratí Nad Sklepy a Dívčí hora.

Tratě Ampelosu se nacházejí v nadmořské výšce 220 - 225 metrů s hlinitou půdou na vápenité spraši štěrkopískové terasy Karpatské prohlubně.

Ampelos má vlastní sklepní hospodářství, ověřuje zde výsledky šlechtitelské činnosti a produkuje v něm vysoce jakostní odrůdová vína. Vína zrají zrají v ideálních podmínkách v hlubokém pískovcovém sklepě při teplotě 8 - 10 stupňů Celsia.

Vína Ampelos nám otevírají možnost poznávání odrůdově čistých vín. Specialitou jsou nejen vína typických odrůd pro Znojemsko - Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Sauvignon, ale také vyšlechtěné odrůdy - Veritas, Vrboska či známková vína Trio® a Symposion®, které je vyrobeno z více jak 100 odrůd révy vinné. S Ampelosem poznáte a zamilujete si i méně rozšířené odrůdy Kerner, Blauburger, Hibernal, Neronet nebo Alibernet.

Vina Ampelos jsou s láskou vyráběná vína nejvyšší kvality za bezkonkurenční cenu.

 

 Historie vin vinařstvi Ampelos

 

Proč název Ampelos?

Ampelos je obchodní název, který mistři vinaři zvolili pro jejich révová vína, nejen proto, že jsou právě také i šlechtitelskou stanicí a chtěli se nějak odlišit. Asi tak podobně jako Notino, jen jeden z příkladů, který je tedy z úplně jiného oboru, ale při volení názvu, uvažovali obdobně, být jiný.

Jaké kořeny a historii má jejich název to netuším, vrátím se k tedy k Ampelosu.

Ampelos není jen obyčejné vinařství, je navíc i šlechtitelská stanice a chtěli se jasně odlišit od ostatních vinařství, kdy ve spoustě názvů je slovo vin, víno a to se jim také povedlo.

Rozhodnutí padlo na tento obchodní název Ampelos, který zaručuje propojení s vínem, s vědou a zároveň mytologií. Za mě název vždy zaujme a opravdu se vydařil, stejně tak jako se v Ampelosu daří kouzlit samotný produkt, víno Ampelos.

Ještě trochu k dokonalému propojení názvu Ampelos - ampelografie je odbborná nauka o vinné révě zabíhající do největších podrobností a původ názvu je z mytologie, v mytologii se objevuje jinoch jménem Ampelos. Za vládce bohů považujeme boha Dia a jeho syn Dionýsus je považován za nejstršího boha vína, vinařů a milovníků vína. A zde se dostáváme k jádru pudla... největším oblíbencem Dionýsa byl jinoch Ampelos.

 

I s tímto má spojitost náš název Doušek vína – Duch, doušek, duše Ampelose byla bohy umístěná na nebe mezi hvězdy, tak vznikla nová hvězda a dostala název Vindemiatrix – Vinohradnice, která je součástí souhvězdí Panny.

 Jsem přesvědčená, že ve vinařství i víně Ampelos můžeme najít opravdu nejednu jiskru jako mají hvězdy, ale právě i velkého ducha a duši.

A víno s duší se nejlépe vychutnává po doušcích.

 

S Douškem vína vám přinášíme víno blíž. Nemusíte pro kvalitní vína až na Moravu. Můžete si objednat z pohodlí domova.

Jsme nový a velmi rychle se rozvíjející internetový obchod a nadšenci pro kvalitní vína.

Dovolujeme si vám nabídnout nejlepší moravská vína z vinařství Ampelos.

Vina Ampelos jsou s láskou vyráběná vína nejvyšší kvality za bezkonkurenční cenu.

https://www.dousekvina.cz/ 

 

Ampelos a legendy - o jinochovi jménem Ampelos je jich mnoho, tak alespoň nějaké z nejznámějších

jinoch Ampelos ze starořecké mytologie, s jehož jménem je spojen název vinného keře - ampelos. Odtud původ názvu Ampelografie, což je nauka o odrůdách révy vinné. Podle legendy byl Ampelos největším oblíbencem samotného Dionýsa v jeho družině rozpustile se bavících jinochů. Při jedné společné zábavě vylezl Ampelos na strom a při trhání hroznů visících z révových lián spadl a zabil se.

Druhá varianta legendy je, že Ampelos byl zabit bleskem. Která z legend je ta pravá, nevíme. Pravdou však je, že Dionýsos byl smrtí svého nejoblíbenějšího druha tak bezmezně nešťastný a naříkal tak silně, až se nad jeho neštěstím smilovali olympští bohové a umístili duši Ampelose na nebe mezi hvězdy. Nově vzniklá hvězda dostala název Vindemiatrix - Vinohradnice a je ji možno najít v souhvězdí Panny.

Olympští bohové, aby Dionýsovi zachovali Ampelose stále mladého a přítomného, proměnili ho ve vinný keř. Tím, že je každoročně keř révy zmlazován řezem, je stále mladý. V poémě "Dionisiaka" od starořeckého básníka Nonna jsou popisovány příhody Dionýsa a jeho družiny. V této poémě je taktéž zmínka o přeměně Ampelose ve vinný keř. V Itálii bylo nalezeno sousoší Dionýsa a Ampelose, kde se Ampelos proměňuje ve vinný keř. Sousoší je možno zhlédnout v britském muzeu v Londýně.

 

A ještě několik z  dalších faktů uvedených i na stránkách https://ampelos.cz/ a pro toho komu se nechce proklikávat, tak si může přečíst také zde.

 

Historie Ampelosu

Historie společnosti - AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o., byla zapsána do obchodního rejstříku 5. srpna 1993 a úspěšně navázala na činnosti znojemského šlechtitelského a výzkumného vinařského pracoviště. Je nejstarším šlechtitelským pracovištěm v České republice a jedním z nejstarších na světě.

I v současné době pokračuje AMPELOS ve Vrbovci ve šlechtění. Zabývá se novošlechtěním odrůd révy vinné, které by byly rané a dávaly hrozny s vysokou cukernatostí. Na pozemcích AMPELOSU probíhá udržovací šlechtění 30 odrůd révy vinné. Nachází se zde i republikový genofond révy vinné.

Úzce spolupracuje s Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze a předními odborníky ve vinohradnictví a vinařství v zahraničí (VCR Rauschedo Itálie, Steimann Reben GmbH Německo). V roce 2003 byl také ukončen program testování původních moravských odrůd révy vinné. Vysadil prostorový izolát pro ozdravené, viruprosté původní klony téměř všech odrůd révy vinné zapsaných ve Státní odrůdové knize České republiky.

 

AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, s.r.o. provádí nejen tyto hlavní činnosti:

  • Produkce hroznů
  • Výroba odrůdových vín z vlastních selektovaných vinic
  • Kontrolovaná integrovaná produkce hroznů a vína
  • Genofond – sbírka odrůd révy vinné ČR
  • Novošlechtění moštových odrůd révy vinné
  • Udržovací šlechtění 30 odrůd révy vinné a 5 odrůd rév podnožových
  • Produkce oček, podnoží a sazenic révy vinné s kontrolovanou selekcí
  • Řízené degustace odrůdových vín

 

A tady u řízených degustací bych se ráda pozastavila.

Degustace doušek vina Ampelos Degustace řízená Lukáš Kylián Ampelos Doušek vína

 

 Jsem velmi potěšena, že mám příležitost provázet degustace a zažít poezii řízených degustací právě s Lukášem Kyliánem.

Lukáš Kylián je pro mě srdcem Ampelosu, je to vinař, vinohradník, sommelier, pěstitel, šlechtitel, krotitel (škůdců na vinici tou nejpřírodnější cestou) a co se týče ladění vyváženosti vín, tak i kouzelník.

https://www.dousekvina.cz/