Panzer V Panther - Neronet Blauburger, Moravské Zemské víno, suché

Značka: Ampelos

Víno vůně černé třešně s chutí nasládlého dřeva.

 

"Víno a modelářství mají společné mnoho věcí - preciznost, pečlivost a vášeň pro dokonalost. Objednejte si naše limitované edice vína a přidejte do své sbírky něco skutečně jedinečného."

 

Panzer V Panther byl německý tank používaný během druhé světové války. V češtině se tento tank často označuje jako "Panter".

Panzerkampfwagen V Panther (SdKfz 171) byl německý tank vyráběný v letech 1943–1945. Představoval německou reakci na sovětský tank T-34/76. Překonával jej jak silou pancíře, tak zejména výkonností a přesností děla 7,5 cm KwK 42 L/70.

Tank Panther je obecně považován za nejlepší střední tank druhé světové války. Poprvé byly tanky Panther nasazeny v bitvě u Kurska v červenci 1943 v rámci 4. tankové armády. Například divize Das Reich v září 1943 během dvou dnů zničila za pomoci Pantherů 40 sovětských tanků. Tankový pluk Bäke v lednu 1944 v pětidenním boji v “kapse Balabonovka” zničil 267 tanků, při ztrátě 5 svých strojů.

Na západní frontě byla nadřazenost Pantherů ještě výraznější. Po vylodění v Normandii neměli západní spojenci tank, který by Pantheru mohl čelit, jeho čelní pancíř byl příliš silný. Panther naopak mohl díky své palebné síle vyřazovat spojenecké tanky na střední vzdálenost.

Na likvidaci jednoho Pantheru bylo třeba 4-5 amerických tanků M4 Sherman, z nichž jeden musel útočit na bok nebo záď. Nejlepším způsobem jeho vyřazení z boje byl zásah do pojezdového ústrojí a tím jeho znehybnění. Celkem bylo vyrobeno okolo 6.000 ks těchto strojů. Po válce je určitou dobu používalo i Československo.

Několik zajímavostí o tomto tanku zahrnuje:

  1. Panther byl vyvinut jako odpověď na sovětské těžké tanky, jako například KV-1 a T-34. Byl to jedna z největších zbraní nacistického Německa a byl považován za jeden z nejlepších tanků války.

  2. Panther měl velmi účinnou kombinaci pancíře, zbraně a pohyblivosti. Měl silný kanón s dostatečným dostřelem, aby dokázal zničit téměř jakýkoli tank spojenců.

  3. Panther měl kruhové řízení, což znamenalo, že se mohl otáčet na místě. To mu umožňovalo rychle a efektivně manévrovat na bojišti.

  4. Panther byl velmi těžký a měl tendenci se rychle opotřebovávat. To znamenalo, že vyžadoval pravidelnou údržbu a opravy, což způsobovalo problémy pro německé síly na bojišti.

  5. Panther byl poprvé nasazen na východní frontě v roce 1943. Brzy se stal jedním z nejúčinnějších tanků v německé armádě, ale jeho výroba byla omezena nedostatkem materiálů.

  6. Po válce byl Panther používán v několika zemích, včetně Francie a Československa. Několik Pantherů se zachovalo jako historické vozy a je k vidění pouze v několika muzeích.

Dostupnost Skladem (>6 ks)
Možnosti doručení
Kód: M125
349 Kč / ks 288,43 Kč bez DPH
Panzer V Panther - Neronet Blauburger, Moravské Zemské víno, suché
Značka: Ampelos
rozmerpanther 687 foto web vino cervene neronet blauburger 2020 zemske suche
BESTSELLER Limitovaná edice

Odrůda – Neronet

Tato barvířka, tedy modrá odrůda s hrozny obsahujícími červeně zbarvenou dužninu i šťávu, byla vyšlechtěna zde u nás v Lednici na Moravě. Ne všechny modré odrůdy mají totiž červeně zbarvenou i dužinu bobulí. Zaujme i tmavozelenými listy, které na podzim mění barvu do nádherné karmínově červené.

 

Odrůda – Blauburger

Blauburger je odrůda k výrobě červených vín. Název Blauburger je složený ze slov „blau“ - modrý a „burger“- pocházející z rakouského města Klosterneuburgu, kde byla vyšlechtěna. Vznikla křížením odrůd Modrý Portugal (Portugieser blau) a Frankovka (Blaufränkisch). 

Doplňkové parametry

Kategorie: Limitované edice vín
Ročník: 2021
Jakostní stupeň: moravské zemské
Obsah cukru: suché
Alkohol: 13 %
Objem: 0,75 g/l
Zbytkový cukr: 0,1 g/l
Obsah kyselin: 5,0 g/l
Číslo šarže: M125
Doporučená teplota podávání: 12-14 °C