Sherman M4A2 - Sauvignon 2021, jakostní víno s přívlaskem pozdní sběr, polosuché - Ocenění - AWC Vienna Gold 2022

Značka: Ampelos

Delikátní vůně květu hluchavky se svěží chutí bílého angreštu.

"Víno a modelářství mají společné mnoho věcí - preciznost, pečlivost a vášeň pro dokonalost. Objednejte si naše limitované edice vína a přidejte do své sbírky něco skutečně jedinečného."

Sherman M4A2 byl americký tank používaný během druhé světové války a v dalších konfliktech. "M" v názvu označuje typ, zatímco "4" znamená, že byl čtvrtou verzí tanku navrženou firmou U.S. Army Ordnance Department. "A2" zase znamená, že tento model byl poháněn dieselovým motorem.

M4 Sherman (Medium Tank, M4) byl nejznámější americký tank ve druhé světové válce a krátce po ní. Pojmenován byl britskými vojsky po americkém generálu Shermanovi. S téměř padesáti tisíci vyrobenými kusy to byl druhý nejpočetnější tank války, předčil jej pouze ruský T-34. Kromě nasazení v ozbrojených silách USA byl v rámci programu o půjčce a pronájmu dodáván dalším mocnostem vzdorujícím Německu: Více než třetina všech vyrobených Shermanů putovala britské armádě, čtyři tisíce Sovětskému svazu. Bojovou premiérou Shermanů byla druhá bitva u El Alameinu v říjnu 1942, kde si vedly dobře proti německým a italským tankům. Coby nejpočetnější americký tank bojoval na všech frontách války, důležitého nasazení se dočkal při osvobozování Francie a Beneluxu a v bitvě v Ardenách. Tanky M4 používala americká i sovětská armáda při osvobozování Československa v roce 1945. K nejznámějším městům osvobozeným tanky M4 patří Plzeň. Rudá armáda používala tanky M4 např. při osvobozování Brna. Několik exemplářů se v dnešní době nachází i na Českém území.

Zde jsou některé zajímavosti o tomto tanku: 

  • Sherman M4A2 byl vyráběn v letech 1942 až 1945.

  • Jednou z hlavních výhod Sherman M4A2 byla jeho spolehlivost a snadná údržba. To umožňovalo rychlé opravy a údržbu, což bylo důležité v bojových situacích.

  • Sherman M4A2 byl poháněn dieselovým motorem, což bylo v té době neobvyklé. Tento typ motoru byl výhodný zejména pro použití v teplejších klimatických podmínkách, jako například v Pacifiku.

  • Tank Sherman M4A2 byl vybaven 75mm kanónem a dvěma kulomety ráže 0,30 palce.

  • Tento tank byl účinný proti německým tankům Panzer III a Panzer IV, ale měl problémy s německými těžkými tanky, jako Tiger a Panther.

  • Sherman M4A2 byl používán v mnoha slavných bitevních akcích, jako například v bitvě o Normandii, bitvě o Ardeny a bitvě o Iwo Jimě.

  • Po skončení druhé světové války byly některé Sherman M4A2 prodány nebo poskytnuty spojeneckým zemím. Některé z těchto tanků byly použity i v korejské válce.

  • Sherman M4A2 se objevil v mnoha filmech a televizních seriálech, včetně slavného filmu Kellyho hrdinové.

  • Sherman M4A2 je stále oblíbeným tankem pro sběratele a restaurátory vojenských vozidel. Některé exempláře byly dokonce restaurovány a používány k filmování válečných filmů.

  • Přestože Sherman M4A2 nebyl nejlepším tankem své doby, hrál důležitou roli ve druhé světové válce a byl klíčovým prvkem spojeneckého úspěchu v mnoha bitevních akcích.

 

 

 

Dostupnost Skladem (>6 ks)
Možnosti doručení
Kód: M111
349 Kč / ks 288,43 Kč bez DPH
Sherman M4A2 - Sauvignon 2021, jakostní víno s přívlaskem pozdní sběr, polosuché - Ocenění - AWC Vienna Gold 2022
Značka: Ampelos
sherman1008
BESTSELLER Vegan Friendly Oceněné víno AWC Vienna Limitovaná edice

Delikátní vůně květu hluchavky se svěží chutí bílého angreštu.

Odrůda - Sauvignon

odrůda opletená tajemstvím. Pravděpodobně pocházející z francouzské oblasti na Loiře nebo z regionu Bordeaux. Sauignon vznikl nejspíš samovolným  křížením odrůd Chenin blanc a Tramín. Německé synonymum je Muskat-Sylvaner, v Rakousku Feigentraube, čeky Fíkový hrozen, ten se u nás take kdysi používal. Sám král Jindřich IV. Navarrský se stal velkým vyznavačem právě této odrůdy možná, právě proto, že v jeho kojeneckém věku mu dědeček potíral rty vínem z této odrůdy Sauvignon.

Doplňkové parametry

Kategorie: Limitované edice vín
Víno pro vegany: Vegan Friendly
Ročník: 2021
Jakostní stupeň: jakostní víno s přívlaskem pozdní sběr
Obsah cukru: polosuché
Alkohol: 12,5
Objem: 0,75l
Zbytkový cukr: 10,2
Obsah kyselin: 7,4 g/l
Číslo šarže: M111
Doporučená teplota při podávání: 10-12 °C